Czy za zatrucie można dostać odszkodowanie?

Lato coraz bliżej i wielu z nas zaplanowało już gdzie spędzi tegoroczne wakacje. Jak podają statystyki, turyści jadają najczęściej na mieście. Wakacje to czas, w którym wielu z nas chce odpocząć od gotowania, dlatego też restauracje i bary przeżywają w tym okresie prawdziwe oblężenie. Jednak wakacyjne upały i oszczędności, którymi kierują się restauratorzy, wpływają na jakość serwowanych potraw. Co w sytuacji, kiedy zatrujemy się jedzeniem zakupionym w barze czy restauracji? Czy należy nam się odszkodowanie?
Pierwszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem przez niezadowolonych i pokrzywdzonych klientów, jest złożenie reklamacji. Możemy przecież reklamować każdy towar, także jedzenie. Niestety, teoria jest teorią a w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Restauratorzy nie są chętni do zwrotu pieniędzy niezadowolonemu klientowi. Mają wiele sposobów na to, aby do tego nie dopuścić i nie wypuścić klienta bez zapłacenia rachunku. O ile kwestie zgodności towaru z opisem lub tego, czy coś było smaczne czy nie są sporne, to sprawa ma się już zupełnie inaczej przy zatruciu. W tym przypadku niewielu z nas wie, że możemy ubiegać się o odszkodowanie.
Bóle brzucha, wymioty czy biegunka, to jedne z podstawowych objawów, które towarzyszą zatruciu pokarmowemu. Jeżeli po obiedzie w restauracji, czy lodach w pobliskiej lodziarni nie czujemy się najlepiej, to najprawdopodobniej doszło właśnie do zatrucia. Jednak aby ubiegać się o odszkodowanie z tego tytułu, musimy pamiętać o bardzo ważnych warunkach, które muszą zostać spełnione. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który potwierdzi nasze przypuszczenia i stwierdzi co było przyczyną zatrucia.
Musimy także pamiętać o zebraniu wszelkich dokumentów, które później zostaną przedstawione w sądzie, jako dowody w sprawie. Przydatna będzie zatem dokumentacja medyczna i zeznanie lekarza pierwszego kontaktu, rachunki z restauracji, rachunki za leczenie, karta szpitalna. Warto także zgłosić się do sanepidu, który przeprowadzi wnikliwą kontrolę miejsca, w którym doszło do zatrucia i wyda odpowiednie orzeczenie. Jego opinia będzie również ważnym dowodem w uzyskaniu należnego zadośćuczynienia przed sądem.
Niestety, wielu z nas nie wie, że za zatrucie spowodowane spożyciem nieświeżego jedzenia, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Dla części z nas walka z restauracją, o zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu, jest jak walka z wiatrakami. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, jak poważne skutki może nieść za sobą taki, wydawałoby się, drobny incydent. Niekiedy zwykłe domowe leczenie nie wystarczy. Zmuszeni jesteśmy wówczas do pobytu w szpitalu i długiego, często także kosztownego leczenia. Dlatego też warto wiedzieć, co możemy zrobić w takiej sytuacji, jakie kroki podjąć, aby móc ubiegać się o odszkodowanie. Firma Pomogę Ci sp. z o. o. oferuje swoją pomoc opartą na długoletnim doświadczeniu w takich sprawach jak ta. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.