Kto zapłaci za szkody wyrządzone przez petardy?

Sylwester to okres, w którym na ostre dyżury w szpitalach trafiają osoby poszkodowane przez petardy. Są to zazwyczaj poparzenia lub inne, równie dotkliwe uszkodzenia ciała. Nieodpowiednio odpalona petarda może wyrządzić krzywdę nie tylko nam ale także przypadkowym osobom znajdującym się w pobliżu.
Konsekwencje takiego zdarzenia mogą okazać się bardzo dotkliwe i wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie ale także na naszą psychikę. Kto zatem odpowiada za szkody wyrządzone przez petardy i czy w takiej sytuacji poszkodowanemu należy się odszkodowanie?
Przyczyną większości wypadków jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Statystyki jednoznacznie wskazują, że nieumiejętne obchodzenie się z nimi jest przyczyną wielu nieszczęśliwych zdarzeń. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu a nawet śmierć.
Co w sytuacji, kiedy to nieletni w wyniku nieprawidłowego używania petardy zostaje poszkodowany? Taka sytuacja miała miejsce kilka lat temu w Poznaniu, kiedy to właściciel osiedlowego sklepu sprzedał 11-letniemu chłopcu petardy. Nieprawidłowe ich użycie spowodowało ogromną tragedie – petarda wyrwała chłopcu cztery palce prawej dłoni, okaleczając go tym samym na całe życie. Matka poszkodowanego pozwała wówczas właściciela sklepu, w którym małoletni kupił petardę. Wyrokiem sądu pozwany musiał wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie w wysokości 30 tys. złotych.
Fajerwerki mogą spowodować nie tylko liczne uszkodzenia ciała ale mogą stanowić także niebezpieczeństwo w innych przypadkach. Wielu właścicieli pojazdów narzeka, że po nowym roku czekają ich nieplanowane wydatki, związane z naprawą uszkodzeń, spowodowanych właśnie petardami. Do najczęstszych uszkodzeń należą zarysowania, zadrapania czy wgniecenia na masce samochodu. W dalszej kolejności mamy do czynienia z wybitą szybą, czy nawet pożarem, spowodowanym chociażby wybuchem petardy, która wpadła pod samochód.
W takiej sytuacji uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela może okazać się trudne i skomplikowane. Wielu ubezpieczycieli w ogólnych warunkach umowy wyraźnie zaznacza, że nie bierze odpowiedzialności za następstwa nieszczęśliwych wypadków. W celu uzyskania odszkodowania niezbędna może okazać się dodatkowa polisa, o czym wielu poszkodowanych niestety nie wie. Ubezpieczyciel zrobi natomiast wszystko aby takiego odszkodowania nie wypłacić, dlatego też ważne jest aby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z jej warunkami.
Fajerwerki to nieodłączny element zabawy sylwestrowej. Każdy z nas przecież lubi patrzeć na wspaniałe i kolorowe wybuchy. Decydując się na zakup petard powinniśmy liczyć się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą nieprawidłowe ich użycie. Często też zdarza się, że zakupiony towar jest wadliwy, jednak tego nie jesteśmy już w stanie przewidzieć. Uzyskanie odszkodowania, za szkody powstałe w wyniku wybuchu petard, może okazać się skomplikowane. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Pomogę Ci Sp. z o. o. z chęcią podzieli się swoim doświadczeniem i pomoże uzyskać jak najwyższe odszkodowanie.