Odszkodowanie za pogryzienie przez psa

Zapewne nie raz słyszałeś lub byłeś też świadkiem sytuacji, w której zwierze zaatakowało człowieka. Niektórzy z nas sami doświadczyli tego przykrego zdarzenia. W telewizji często słyszy się o takich sytuacjach, co gorsze, coraz więcej przypadków dotyczy dzieci pogryzionych przez psy. Prawdą jest, że nie jesteśmy w stanie uchronić się od takich zdarzeń a także ich przewidzieć. Warto jednak wiedzieć, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji i jakie kroki podjąć aby uzyskać odszkodowanie.
To my jako właściciele odpowiadamy za czworonoga, który staje się przecież członkiem naszej rodziny, towarzyszem na całe swoje życie. Nawet jeśli wydaje nam się, że dobrze znamy naszego pupila, to nie jesteśmy w stanie w żaden sposób przewidzieć, jak zachowa się w różnych sytuacjach. Oczywiście możemy go szkolić i starać się jak najlepiej ukształtować jego charakter. Jednak musimy pamiętać, że jest to zwierze i mimo tego, iż mu ufamy nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jego zachowania w stu procentach.
W przypadku bardzo dotkliwego pogryzienia lub nawet śmierci poszkodowanego, właściciel psa może zostać skazany na karę pozbawienia wolności. Jakie zatem roszczenia przysługują osobie poszkodowanej w takiej sytuacji? Należy rozróżnić dwa podstawowe, które zależą od tego, czy nasze straty były materialne czy niematerialne:
Zadośćuczynienie
Możemy ubiegać się o nie w przypadku, kiedy doznaliśmy tzw. szkody niematerialnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o ból, krzywdę i cierpienie fizyczne i psychiczne powstałe na skutek owego zdarzenia. Są to także obrażenia w postaci blizn, zadrapań czy innych uszkodzeń ciała, które w dużym stopniu wpływają przecież na nasz stan psychiczny.
Odszkodowanie
Należy się poszkodowanemu za straty materialne. Zaliczamy do nich m.in. podartą odzież, zniszczoną torebkę czy buty, uszkodzone i zniszczone przedmioty w wyniku pogryzienia przez psa. Są to także wszystkie dalsze koszty, które poszkodowany musiał ponieść w wyniku zdarzenia tj. koszty leczenia, rehabilitacji.
Do kogo zgłosić się o zadośćuczynienie lub odszkodowanie? Z całą pewnością do właściciela psa, który odpowiada za zwierze. Jeżeli posiada on polisę ubezpieczeniową, wówczas nasze roszczenia powinniśmy skierować do  ubezpieczyciela. Pamiętajmy, że jak w większości spraw o odszkodowanie, powinniśmy zgromadzić odpowiednią dokumentację. W tym przypadku ważne jest aby zdarzenie takie zostało odnotowane przez policje, powinniśmy także wezwać na miejsce karetkę. Przydatne będą wszelkie dokumenty potwierdzające leczenie czy rehabilitację
Takich zdarzeń jak powyższe nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nie jesteśmy także w stanie się od nich uchronić. Jeżeli potrzebujesz pomocy w przypadku jak ten, warto zwrócić się o pomoc do takiej firmy jak nasza. Pomogę Ci Sp. z o .o podejmie w Twoim imieniu kroki prawne, mające na celu uzyskanie należytego roszczenia. Załatwimy wszelkie formalności za Ciebie i podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem.