Odszkodowanie za szkody spowodowane przez powalone drzewo

Wystarczy chwilowe silne załamanie pogody, wichura, gwałtowne i intensywne opady deszczu czy gradu, aby doszło do tragedii. W wyniku takich zdarzeń dochodzi do poważnych zniszczeń zarówno naszych domów i samochodów, ale powalone drzewo może też stać się ogromnym zagrożeniem dla naszego życia.
W takich momentach poszkodowany ma prawo ubiegać się o wypłatę odpowiedniego zadośćuczynienia lub odszkodowania. Do firm ubezpieczeniowych coraz częściej trafiają setki zgłoszeń, o należyte rekompensaty w tego typu sprawach.
Wypadki zdarzają się nie tylko podczas burzy i gradobicia, ale także gdy pogoda jest piękna. Doskonałym przykładem może być tragedia czteroletniej dziewczynki, która została przygnieciona przez konar starego, zabytkowego drzewa, który runął w miejskim parku w Szczawnie-Zdroju na Dolnym Śląsku, gdy dziewczynka pozowała do rodzinnego zdjęcia. W konsekwencji dziecko zmarło w wyniku licznych obrażeń.
Jak się okazało później, drzewo było zabezpieczone linami, jednak zbyt słabymi aby je utrzymać. Rodzice dziewczynki domagali się od gminy, która była odpowiedzialna za należyte zabezpieczenie drzewa, 2 mln zł zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną stratą dziecka. Warto zatem zaznaczyć, że w takich sprawach jak ta, ważne jest aby w pierwszej kolejności ustalić, kto odpowiada za należyte zabezpieczenie uszkodzonych drzew. Mogą to być zarówno właściciele posesji, a także zarządca dróg, gmina czy Lasy Państwowe.
Szkody wyrządzone przez powalone drzewa to także zmora kierowców. W przypadku, gdy samochód uszkodziło spadające drzewo lub jego gałęzie, można na początek dochodzić odszkodowania od zarządców zieleni miejskiej, spółdzielni mieszkaniowych czy zarządców budynków i dróg. Ta możliwość ma jedynie miejsce, gdy udowodnimy, że taki właściciel lub zarządca nie dopełnił swoich obowiązków, nie zabezpieczył wystarczająco podlegających mu drzew. Tego typu sytuacje mają jednak miejsce bardzo rzadko.
Częstsza sytuacja, szczególnie w sytuacji bardzo silnych wiatrów i ulewnych opadów to taka, w której właściciel zniszczonego samochodu może liczyć na wypłatę odszkodowania z autocasco (ale tylko jeśli nie zawierała ona tzw. wyłączeń dotyczących zdarzeń losowych jak nawałnice z gradem, huragany, obsunięcia się i trzęsienia ziemi). Nawet jeśli polisa jest wykupiona, poszkodowani muszą zmagać się ze standardową i nagminnie stosowaną strategią przez firmy ubezpieczeniowe, czyli rażącym zaniżeniem należnej nam rekompensaty za poniesione szkody.
W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy odpowiedniej firmy, która pomoże w dochodzeniu należytego nam odszkodowania. Pomogę Ci sp. z o. o. to zespół specjalistów, którzy pomogą w rozwiązaniu problemu, doradzą i wypełnią wszelkie formalności za Ciebie. Oferujemy wieloletnie doświadczenie w tego typu sprawach i przede wszystkim naszą wiedzę i umiejętności. Zawalczymy dla Ciebie o jak najwyższe odszkodowanie.