Wypadek w szkole – czyli co powinien wiedzieć każdy rodzic

Do wypadku może dojść w każdym miejscu i to w najmniej oczekiwanym momencie. Szkoła to wręcz idealna przestrzeń do tego typu zdarzeń. Do wypadków dochodzi zazwyczaj w trakcie przerwy. Złamana noga, nos, wybity ząb czy poparzona ręka to tylko nieliczne przykłady, z którymi spotykają się rodzice podczas roku szkolnego. Niestety, nie wszystkich nieszczęśliwych zdarzeń da się uniknąć. Co zatem powinien wiedzieć każdy rodzic? Czy można starać się o odszkodowanie za wypadek w szkole?
Przede wszystkim, w pierwszej kolejności musimy pamiętać o wykupieniu dla naszego dziecka ubezpieczenia grupowego, które proponuje nam szkoła. Jest ono podstawą do późniejszego ubiegania się o odszkodowanie w razie wypadku. Ważne jest także dopilnowanie, aby sporządzone zostały wszelkie dokumenty, które później będzie wymagał od nas ubezpieczyciel.
Nauczyciel lub też Dyrektor szkoły ma obowiązek sporządzić stosowną notatkę w dzienniku, w której powinna znaleźć się informacja o miejscu wypadku, dacie, godzinie i okolicznościach całego zdarzenia. To również oni powinny zdecydować, czy niezbędne jest wezwanie pogotowia i powiadomienie rodziców lub opiekunów poszkodowanego.
Ważnym dokumentem jest także protokół powypadkowy, który powinien sporządzić specjalnie powołany do tego zespół. W sprawach spornych ostatnie zdanie będzie miał przewodniczący, którym powinien być pracownik służby bhp. On też będzie musiał powiadomić poszkodowanego o przysługujących mu w tej sytuacji prawach.
Poszkodowany może także złożyć pozew do sądu o zadośćuczynienie lub odszkodowanie za poniesione krzywdy. Należy pamiętać jednak, że niezbędne będzie udowodnienie, iż szkoła, w której doszło do wypadku zaniedbała swoje obowiązki. Inaczej mówiąc, uczeń doznał uszczerbku na zdrowiu z powodu np. śliskiej podłogi lub uszkodzonych schodów. Innym przykładem może być także pozostawienie dzieci w klasie bez opieki, choćby na kilka minut.
Szkoła to przestrzeń, w której nasze dzieci spędzają bardzo dużo czasu. Jest to miejsce, które powinno być szczególnie wyczulone na to, aby stworzyć jak najbezpieczniejsze warunki do nauki. Niestety, coraz częściej słyszy się o wypadkach podczas zajęć lekcyjnych. Nikogo już nie dziwią złamane nogi na lekcji WF-u, czy zwichnięta kostka na mokrej podłodze. Jednak czy każdy rodzic wie, co może zrobić w takiej sytuacji i jakie prawa mu przysługują?
Firma Pomogę Ci Sp. z o. o. chętnie doradzi i podpowie co zrobić w takiej sytuacji. Szkoły często próbują zatuszować swoje błędy i uniknąć konsekwencji związanych np. z brakiem remontu placówki. Nasi specjaliści dzięki wieloletniemu doświadczeniu podpowiedzą co zrobić w takiej sytuacji i jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Każdą sprawę rozpatrujemy indywidualnie i dopasowujemy plan działania zgodnie z Państwa oczekiwaniami.