Parkingi przy galeriach handlowych, supermarketach czy innych większych miejscach to idealna przestrzeń na uszkodzenie samochodu. Ciasne przejazdy, korki, pośpiech i roztargnienie to główni winowajcy szkód powstających na naszych samochodach. Zazwyczaj nie wiemy kto i jak uszkodził nam auto.
Najczęściej jest to niefortunne zdarzenie jak np. nieostrożne otwieranie drzwi, zarysowanie wózkiem sklepowym lub brak wprawy w manewrowaniu samochodem w zatłoczonym miejscu. Co zrobić w takiej sytuacji i jak starać się o odszkodowanie za szkody parkingowe?
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że w przypadku szkód parkingowych mamy dwa warianty: ten rzadszy tzn. kiedy sprawca całego zamieszania czeka na właściciela uszkodzonego auta lub ten częściej spotykany, kiedy po sprawcy nie ma żadnego śladu. Może się również zdarzyć tak, że wracając ze sklepu, zauważymy kartkę za wycieraczką z danymi sprawcy. Jeśli zatem mamy to szczęście i wiemy, kto dokonał szkody, droga do uzyskania odszkodowania jest o wiele krótsza i łatwiejsza.
W pierwszym przypadku wystarczy, że obie strony spiszą tzw. oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Warto zatem mieć w samochodzie wzór takiego dokumentu. Jeśli jednak go nie posiadamy, bez problemu możemy przygotować je na miejscu. Ważne jest aby umieścić w nim wszystkie niezbędne dane takie jak: datę i miejsce zdarzenia, dane sprawcy i poszkodowanego, okoliczności w jakich doszło do zdarzenia, numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Warto też zrobić zdjęcia powstałych uszkodzeń i podać numery telefonów świadków. Wszystko należy następnie dołączyć do wniosku, kierowanego do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Najczęściej jednak nie znamy sprawcy zdarzenia, auto jest porysowane, obite i nie wiemy kto to zrobił. W tej sytuacji musimy działać na własną rękę. W pierwszej kolejności należy zawiadomić policje, która sporządzi odpowiednią notatkę – może ona okazać się niezbędna dla firmy ubezpieczeniowej. Warto też sprawdzić, czy w pobliżu jest monitoring, być może całe zdarzenie zostało nagrane i tym samym uda się ustalić sprawcę. Można też popytać innych ludzi np. właścicieli pobliskich sklepów, czy może widzieli, kto dokonał szkody. Jeśli jednak w dalszym ciągu nie uda się ustalić kto i kiedy dokonał uszkodzenia auta, zmuszeni będziemy do naprawy pojazdu na własny koszt czy tez z polisy AC.
Kiedy sprawca szkody parkingowej nie jest nam znany, bo być może uszkodził samochód nawet o tym nie wiedząc lub co gorsza zbiegł z miejsca zdarzenia, jesteśmy tak naprawdę na straconej pozycji. Do uzyskania odszkodowania niezbędny jest numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Są również takie sytuacje, kiedy znamy winowajcę, jednak z jakichś powodów nie możemy się z nim dogadać w kwestii odszkodowania. Sprawca albo najczęściej nie przyznaje się do winy lub zwyczajnie odmawia pokrycia kosztów uszkodzenia pojazdu.
W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy odpowiedniej firmy. Pomogę Ci sp. z o. o. zna się na takich sprawach jak ta a dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafi podjąć odpowiednie kroki w celu uzyskania jak największego odszkodowania. Jeśli nie wiesz co zrobić w takiej sprawie jak ta, zgłoś się do naszych specjalistów. Pomożemy, doradzimy i załatwimy wszelkie formalności za Ciebie.