Zaniżone odszkodowanie? Podpowiadamy jak nie dać się oszukać Ubezpieczycielowi część 2.

Jak już pisaliśmy wcześniej zaniżanie odszkodowania z OC jest praktyką dość powszechną wśród Towarzystw Ubezpieczeniowych. Firmy te są bardzo dobrze przygotowane na to, w jaki sposób uniknąć ponoszenia całkowitych kosztów naprawy auta. Wiedzą, jak przerzucić część z nich na poszkodowanego. Stosują liczne tricki, dzięki którym udaje im się dość mocno zaniżyć odszkodowanie. Poniżej przedstawiamy kolejne dwa sposoby, na które warto zwrócić uwagę przy ubieganiu się o odszkodowanie z OC sprawcy.

Brutto czy Netto? – podatek VAT

Logicznym wydaje się być fakt, iż Ubezpieczyciel powinien wypłacić taką kwotę odszkodowania, aby poszkodowany mógł w pełni pokryć koszty naprawy auta. Niestety, sytuacja ma się nieco inaczej. Często zdarza się, że otrzymujemy sumę pomniejszoną o podatek VAT, czyli kwotę Netto. Tymczasem sprawy mają się nieco inaczej. Kiedy zatem Ubezpieczyciel może pomniejszyć kwotę odszkodowania o podatek VAT? Jedynie w sytuacji, kiedy poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą. W tym konkretnym wypadku odprowadza on do Urzędu Skarbowego podatek Vat, w związku z tym ma możliwość jego odliczenia. Inaczej ma się sprawa z osobami prywatnymi, które takowej działalności nie posiadają. Nie mają oni możliwości odliczenia podatku, dlatego też powinni otrzymać odszkodowanie w kwocie brutto. Co ważne, ma to zastosowanie również u właścicieli firm, którzy nie są Vat-owcami.

Pojazd zastępczy- zwrot kosztów

Kiedy auto ulega zniszczeniu podczas wypadku, nie wiesz na jak długo będziesz musiał zostawić je w warsztacie u mechanika. Zostajesz zmuszony do wypożyczenia samochodu zastępczego- przecież musisz jakoś dojeżdżać do pracy, prowadzić swoje życie tak jak dotychczas. Jak wiadomo, auto zastępcze nie jest tanie. Dodatkowo okazuje się, że firmy Ubezpieczeniowe nie do końca chcą za tą usługę płacić z własnej kieszeni, zwłaszcza osobom, które nie prowadzą działalność gospodarczej- czyli nie potrzebują auta do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Dodatkowo, swoje decyzje motywują możliwością skorzystania z komunikacji miejskiej, która jest przecież tak łatwo dostępna w obecnych czasach. Warto jednak wiedzieć, że nie są to powody, dla których Ubezpieczyciel może zaniżyć odszkodowanie.

Nie daj się oszukać firmie Ubezpieczeniowej i zawalcz o swoje prawa z zespołem Pomogę Ci Sp. z o. o.  Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, doskonale wiemy jakie tricki stosują firmy
Ubezpieczeniowe przy zaniżaniu Odszkodowania z OC sprawcy. Podpowiemy jakich błędów nie popełniać by nie dopłacać do naprawy auta z własnej kieszeni. Doradzimy i załatwimy wszelkie formalności za Ciebie.