Problemy z gardłem, utrata głosu, bóle kręgosłupa, przewlekła alergia – to tylko niektóre z powikłań wynikających z niekorzystnych warunków pracy, w których przyszło nam pracować. Nauczyciele, górnicy, strażacy czy chociażby budowlańcy codzienne wykonują swoją prace w tzw. szkodliwych warunkach. Jeśli nasze problemy zdrowotne zostaną prawidłowo zdiagnozowane i uznane za chorobę zawodową, możemy starać się nie tylko o zasiłek czy rentę, ale przede wszystkim o odszkodowanie.
Czy jednak wszystkie problemy zdrowotne możemy uznać za chorobę zawodową? Niestety, nie jest to takie proste, jak mogłoby się nam wydawać. Decyzję o uznaniu danego schorzenia za chorobę zawodową wydaje lekarz orzecznik. Poszkodowany musi spełnić kilka podstawowych warunków aby jego schorzenie uznane zostało za chorobę spowodowaną szkodliwymi warunkami pracy:
-
choroba musi być wymieniona w wykazie chorób zawodowych
-
choroba musi mieć związek z wykonywaną pracą
-
choroba musi zostać zgłoszona w odpowiednim terminie, czyli niedługo po jej wykryciu
Jeżeli lekarz orzecznik stwierdził u nas chorobę zawodową, nie pozostaje nam nic innego jak ubieganie się o należne nam zadośćuczynienie pieniężne. Na co może zatem liczyć pracownik? Ma kilka możliwości, z których może skorzystać:
-
zasiłek chorobowy
-
świadczenie rehabilitacyjne
-
renta z tytułu niezdolności do pracy
-
jednorazowe odszkodowanie