A co jeśli wypadek drogowy spowoduje cudzoziemiec?

Pisaliśmy już o tym, co zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku drogowego, jakie kroki podjąć aby otrzymać odszkodowanie. Coraz więcej wypadków w Polsce powodowanych jest przez obcokrajowców, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Poszkodowani w takich wypadkach niejednokrotnie nie wiedzą gdzie zgłosić szkodę i kto tak naprawdę powinien wypłacić odszkodowanie. Co zatem powinniśmy wiedzieć, kiedy do wypadku na drodze dochodzi z winy obcokrajowca?
Warto już na wstępie podkreślić, że obywatelstwo nie ma w tej sytuacji żadnego znaczenia, liczy się tylko to, gdzie samochód sprawcy został zarejestrowany. Tak jak w przypadku kolizji z samochodem zarejestrowanym w Polsce, również w tej sytuacji przysługuje nam odszkodowanie. Jednak cała procedura ubiegania się o nie wygląda już nieco inaczej, bowiem szkodę będziemy musieli zgłosić do zagranicznego zakładu ubezpieczeń.
W przypadku jeżeli samochód sprawcy jest zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii wystarczy, że kierowca będzie miał polisę OC wystawioną w danym kraju. W przypadku zaś, gdy samochód został zarejestrowany w państwie należącym do systemu Zielonej Karty (państwa europejskie poza Kosowem oraz Iran, Izrael, Maroko i Tunezja) niezbędna będzie Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne.
Przydatna będzie także strona PBUK, na której już po zdarzeniu będziemy mogli wyszukać polski zakład ubezpieczeń, mający status nominowanego korespondenta na terenie Polski. Jego zadaniem jest likwidacja szkód powstałych w Polsce, a spowodowanych przez kierowcę posiadającego ważne ubezpieczenie OC (lub Zieloną Kartę) zagranicznego ubezpieczyciela. Jeśli poszkodowany nie znajdzie korespondenta, powinien skontaktować się z PZU lub Wartą. Szkodę można zgłosić w jednym z tych towarzystw, ponieważ pełnią one funkcję agenta PBUK.
O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy dojdzie do wypadku z winy obcokrajowca? Poniżej kilka istotnych informacji:
  • Spisz nr rejestracyjny pojazdu oraz kraj jego rejestracji
  • Zapisz nazwę zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione OC, a także sprawdź czy jest ono ważne
  • Zapisz numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego
  • Złóż oświadczenie o wypadku drogowym. Formularz w wersji polsko – angielskiej dostępny jest na stronie PBUK – warto mieć go zawsze w aucie.
  • Zgłoś szkodę do korespondenta
W sytuacji kiedy dochodzi do wypadku drogowego, emocje często biorą górę, a my nie jesteśmy w stanie skupić się na tym, co powinniśmy zrobić. Warto wiedzieć już wcześniej, jakie kroki należy podjąć aby uzyskać odszkodowanie od sprawcy, którego samochód nie jest zarejestrowany w Polsce. Warto zawalczyć o swoje prawa i starać się o odszkodowanie. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić firma Pomogę Ci sp. z o. o. chętnie pomoże i doradzi. Załatwimy wszelkie formalności za Ciebie.