Odszkodowanie za smog

Ostatnio w mediach głośno było o znanej aktorce – Grażynie Wolszczak, której udało się wywalczyć od Skarbu Państwa odszkodowanie za smog. Sąd uznał, że zostały naruszone dobra osobiste aktorki, ponieważ Państwo nie walczy skutecznie i właściwie z zanieczyszczeniem powietrza. W konsekwencji, decyzją sądu Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energii muszą zapłacić 5 tys. zł odszkodowania na rzecz krakowskiego Stowarzyszenia Unicorn.
Warto zaznaczyć, iż wyrok w sprawie odszkodowania za smog jest precedensowy. W pozwie aktorka stwierdziła, że zły stan powietrza dotyka ją na co dzień, ogranicza jej prawa swobody, prawa człowieka, prawa obywatelskie i dobra osobiste. Narusza zatem prawa do oddychania czystym powietrzem, do wyjścia z domu w dowolnym momencie, do spaceru, wietrzenia mieszkania, do prywatności i poszanowania miejsca zamieszkania.
W uzasadnieniu wyroku sędzia powołała się na raport NIK-u. Wynika z niego, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza, a maksymalne średnioroczne stężenie pyłów zawieszonych jest w naszym kraju niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. NIK alarmował też wielokrotnie, że działania państwa i samorządów w walce ze smogiem są niewystarczające. Według unijnego prawa Polska była zobowiązana do dbałości o stan powietrza oraz do zapewnienia co najmniej minimalnych standardów określonych w dyrektywie Unii Europejskiej.
Wszyscy doskonale wiemy jak smog wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. U osób zdrowych, nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może wywołać m.in. stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani i tchawicy, łagodne, przemijające stany zapalne płuc, zmęczenie, spadek tolerancji wysiłku. Udowodnienie jednak, że to właśnie smog ma na nasz organizm zły wpływ, jest niezwykle trudne. Pomiędzy brakiem jakości powietrza a daną chorobą u konkretnej osoby, trzeba wykazać silny związek przyczynowo-skutkowy, co jest bardzo trudne. Na nasz stan zdrowia wpływa nie tylko jakość powietrza, ale styl życia, praca i inne czynniki.
Jednak nie wszystko stracone. Możemy przecież pozwać Skarb Państwa o naruszenie dóbr osobistych lub gminę o zniszczoną elewację domu. Można też domagać się zwrotu opłaty klimatycznej. W przypadku tej ostatniej to wójt, burmistrz czy prezydent musi udowodnić, że spełnia przesłanki do pobierania opłaty. Wystarczy więc, że standard środowiska nie jest spełniony i można zakwestionować jej zasadność.
Przykład Grażyny Wolszczak pokazuje, że należy walczyć o swoje prawa nawet wydawałoby się w trudnych przypadkach. Okazuje się, że można wygrać, można dochodzić swoich praw i można to robić skutecznie. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zgłoś się do naszej firmy. Pomogę Ci Sp. z o. o. o. doradzi i wybierze najkorzystniejsze rozwiązanie. Pomożemy i załatwimy wszelkie formalności za Ciebie.