Odszkodowanie za tzw. smagnięcie biczem

Uraz kręgosłupa szyjnego to jedno z najczęściej występujących obrażeń ciała, które są następstwem zdarzeń drogowych. Skręcenie kręgosłupa szyjnego powstaje nie tyle w następstwie poważnych wypadków drogowych, co w wyniku kolizji drogowych (stłuczek). Czym jest tzw. „smagnięcie biczem” i jak uzyskać za nie odszkodowanie?
Smagnięcie biczem pochodzi z angielskiej nazwy whiplash i oznacza często spotykany uraz po kolizjach i wypadkach samochodowych. Występuje głównie podczas najechania na tył pojazdu, kiedy to osoby poszkodowane nie były przygotowane na takie uderzenie. Rozluźnione mięśnie w obszarze szyi, nie są w stanie zamortyzować nagłej zmiany położenia. W pierwszej chwili następuje gwałtowne odchylenie głowy w tył, po czym równie silne pochylenie w przód.
Całe zdarzenie trwa ułamek sekundy i nie zawsze jego skutki są odczuwalne natychmiast. Mogą pojawić się kilka minut czy nawet godzin po wystąpieniu zdarzenia. Niestety w przypadku tego urazu, dochodzenie świadczeń może okazać się bardzo skomplikowane. Trudno bowiem udowodnić jego wystąpienie na drodze medycznej. Podczas smagnięcia biczem rzadko dochodzi do złamań czy innych poważnych kontuzji. Najczęstsze dolegliwości towarzyszące tego tego typu urazom to: bóle  i zawroty głowy, problemy ze wzrokiem i słuchem, bóle krzyża, nudności, problemy ze spaniem, drętwienie okolic szyi.
W konsekwencji smagnięcie biczem może prowadzić do różnych upośledzeń, z którymi można zmagać się do końca życia. Dlatego też ważne jest aby po wypadku zdiagnozować uraz jakim jest whiplash, ale warto też wiedzieć, jakie roszczenia przysługują poszkodowanym i w jakiej wysokości. Osoba poszkodowana przez smagnięcie biczem może przede wszystkim domagać się zadośćuczynienia i odszkodowania. Co będzie miało wpływ na krzywdę i zadośćuczynienie za smagnięcie biczem? W szczególności:
  • czas leczenia i trwania dolegliwości bólowych,
  • czy konieczna była rehabilitacja i ile trwała,
  • konieczność korzystania z pomocy osób trzecich, ograniczenia w realizowaniu planów życiowych,
  • efekty uboczne leczenia – np. problemy żołądkowe po dłuższym okresie przyjmowania silnych leków przeciwbólowych,
  • ilość wizyt u lekarzy.
Smagnięcie biczem to niezwykle zdradliwe obrażenie ciała po wypadku drogowym, głównie dlatego, że nie ujawnia się od razu. Na skutek szoku spowodowanego zdarzeniem, możemy czuć się bardzo dobrze i nie odczuwać bólu. Jednak po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach mogą pojawić się pierwsze dolegliwości bólowe, które w znacznym stopniu utrudnią nam funkcjonowanie. Jeśli nie wiesz jak uzyskać należne Ci odszkodowanie lub zadośćuczynienie w sprawie jak ta. zgłoś się do naszej firmy. Specjaliści Pomogę Ci sp. z o. o. doradzą i pomogą wywalczyć jak najwyższą rekompensatę za doznane krzywdy.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *