Włamanie z kradzieżą – nie daj oszukać się ubezpieczycielowi

Każdy, kto decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, powinien ubezpieczyć się na wypadek kradzieży, zwłaszcza właściciele sklepów. Do włamania może dojść o każdej porze, chociaż najczęściej tego typu przypadki zdarzają się nocą. Niedawno policja w Szczytnie złapała 22-letniego mężczyznę, który włamał się do 10 sklepów na terenie miasta. Nawet jeśli ubezpieczyliśmy się na wypadek włamania z kradzieżą, czy szkód powstałych w jej wyniku, nie możemy spać spokojnie. Ubezpieczyciel zrobi bowiem wszystko, żeby nie wypłacić nam należytego odszkodowania lub znacznie je zaniży.
Zacznijmy od tego czym jest właściwie kradzież? Kradzież z włamaniem została zdefiniowana w art. 279 Kodeksu Karnego. Jest ona rodzajem kwalifikowanego przestępstwa kradzieży, czyli zagrabieniem cudzego mienia przez złodzieja. Aby dostać się do przedmiotu włamania złodziej najczęściej niszczy przeszkodę materialną np. zamek w drzwiach czy szybę. Idąc tym tropem, za włamanie nie uznaje się wejścia złodzieja przez pozostawione otwarte okno lub przy użycia klucza, który został w zamku. A co kiedy do włamania i kradzieży już dojdzie.
Poszkodowany powinien w ciągu trzech dni roboczych powiadomić ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji, wypełniając odpowiedni formularz. Dodatkowo na miejsce zdarzenia powinna zostać wezwana policja, która spisze odpowiedni protokół, często wymagany przez firmy ubezpieczeniowe. Jednak to nie wszystkie dokumenty, które będziemy musieli skompletować przy  zgłaszaniu szkody. Potrzebne mogą się również okazać takie dokumenty jak:
  • polisa ubezpieczeniowa
  • dokument potwierdzający własność zniszczonego mienia np. akt notarialny
  • spis zniszczonego mienia wraz z jego wartością
  • spis z natury przed szkodą i po szkodzie
  • faktury zakupu towarów skradzionych
  • rachunki za naprawę uszkodzeń
Należy podkreślić, że na odszkodowanie w przypadku włamania można liczyć jedynie przy wykupieniu odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) powinien znaleźć się zapis, że odszkodowanie należy się ubezpieczonemu w sytuacji kradzieży rzeczy lub zniszczeń dokonanych przez złodzieja. Zgodnie z definicją włamania kluczowe są w tym przypadku wyraźne ślady użycia siły fizycznej, potrzebne do sforsowania drzwi lub wybicia szyby. W dzisiejszych czasach złodzieje rozwijają swoje umiejętności i coraz rzadziej korzystają z łomu aby dostać się do nieruchomości.
Niestety ubezpieczyciel zrobi wszystko aby nie wypłacić odszkodowania lub znacznie je zaniży. Wtedy pozostaje nam odwołanie się od jego decyzji i w dalszej kolejności skierowanie sprawy do sądu. Dla wielu z nas liczne zapisy w umowach i paragrafy, na które powołuje się ubezpieczyciel, mogą okazać się niejasne i zawiłe a sama procedura odszkodowawcza zbyt uciążliwa i czasochłonna. W takiej sytuacji proponujemy pomoc naszych specjalistów. Pomogę  Ci sp. z o. o. zna się na sprawach takich jak ta i zrobi wszystko aby wywalczyć dla Ciebie jak najwyższe odszkodowanie.