Zaniżone odszkodowania za wywłaszczenie ziemi. Nie daj się oszukać!

Drogi w Polsce nie należą do najlepszych, jednak w ostatnich latach powstaje ich coraz więcej. I to dobrze, bo jeszcze kilka lat wcześniej na polskie drogi narzekali nie tylko rodacy, ale także turyści odwiedzający nasz kraj w okresie urlopowym. Budowa dróg często wiąże się z problemem wywłaszczenia ziemi. Co to oznacza w praktyce? Państwo zajmuje prywatne działki pod budowę dróg, za co ich właścicielom należy się odszkodowanie. Niestety, jest ono często zaniżane lub wypłacane z opóźnieniem.
Odszkodowanie za wywłaszczenie działki pod budowę drogi, czy to krajowej, czy też gminnej, powinno w pełni rekompensować straty, jakie są ponoszone przez jej właściciela. Bo strata należy przecież nazwać zabranie czyjejś ziemi, która do tej pory była nasza własnością. Przy określaniu wartości rynkowej takiej nieruchomości, powinno się uwzględnić przede wszystkim jej rodzaj, położenie, sposób użytkowania, przeznaczenie, stan i co najważniejsze aktualne ceny rynkowe. Niestety, przyznawane kwoty odszkodowania są często zaniżane ze względu na błędy w wycenie, które popełniają zarówno rzeczoznawcy jak i urzędnicy.
Dlaczego tak się dzieje? Najczęstszym powodem jest czas, w właściwie jego brak. Pośpiech przy inwestycjach drogowych gra na niekorzyść właścicieli ziemi. Rzeczoznawcy często popełniają błędy. Nierzadkie są także przypadki, kiedy o budowie drogi właściciele nieruchomości wiedzą już znacznie wcześniej. Przygotowują się na ten okres miesiącami, zbierają niezbędne dokumenty, czy opłacają niezależnego rzeczoznawcę, po czym okazuje się, że budowa drogi zostaje wstrzymana. Żyją zatem w ciągłej niepewności, „na walizkach”, w strachu przed przyszłością.
Problemy pojawiają się także po ustaleniu wysokości odszkodowania. Zgodnie z ustawą rekompensata taka powinna zostać wypłacona w ciągu 30 dni od wydania decyzji. Niestety, terminy często są niezachowane, a poszkodowani miesiącami czekają na wypłatę należnych im pieniędzy. Przepisy przewidują wprawdzie krótkie terminy ustalenia wysokości odszkodowania ale w praktyce nie są one dotrzymywane. W ostateczności właściciele gruntów zostają zarówno bez ziemi i pieniędzy.
Odszkodowania za wywłaszczenie ziemi pod budowę drogi są często zaniżane. W takiej sytuacji warto wiedzieć jakie kroki poczynić i jakie prawa przysługują poszkodowanym. Jeżeli zdaniem właściciela nieruchomości odszkodowanie nie umożliwia odtworzenia dotychczasowej sytuacji materialnej, nie rekompensuje poniesionej straty, może on a nawet musi zawalczyć o wyższą kwotę. Istnieje możliwość zaskarżenia decyzji do organu administracji wyższego stopnia a także do sądu administracyjnego.
Jeżeli uważasz, że Twoje odszkodowanie zostało zaniżone, czujesz się oszukany i potraktowany niesprawiedliwie zgłoś się po pomoc do naszej firmy. W takich sprawach warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Pomożemy, doradzimy i załatwimy wszelkie formalności za Ciebie. Z firmą Pomogę Ci Sp. z o. o. wyższe odszkodowanie jest realne.