Zaniżone odszkodowanie? Podpowiadamy jak nie dać się oszukać Ubezpieczycielowi.

Miałeś wypadek i sprawca przyznał się do winy? Teraz pozostaje zawalczyć o swoje prawa i wystąpić do Ubezpieczyciela o odszkodowanie z OC sprawcy, które niewątpliwie Ci się należy. A co zrobisz jeśli powiem Ci, że kwota, którą otrzymałeś jest znacznie zaniżona? Czy będziesz walczył o swoje prawa?

Musisz wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe znacznie zaniżają odszkodowanie z OC i robią to celowo. W ten właśnie sposób nie stać Cie na całkowitą naprawę auta i część kosztów musisz pokryć z własnej kieszeni. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoje sposoby na to, jak szybko załatwić sprawę i wypłacić jak najmniej pieniędzy poszkodowanemu. Poniżej przedstawiamy dwa z dziesięciu tricków, jakie stosują Ubezpieczyciele aby zaniżyć kwotę odszkodowania.

Tańsze zamienniki zamiast oryginalnych części

Sporządzając kosztorys naprawy Ubezpieczyciel najczęściej uwzględnia ceny najtańszych zamienników dostępnych na rynku. Z góry zakłada, że wszystkie części nawet te najgorszej jakości, będą pasowały do siebie bez żadnego problemów. Tymczasem sprawy mają się zupełnie inaczej. Jeżeli w wyniku wypadku, zniszczeniu uległy oryginalne elementy np. zderzak czy błotnik, musimy wiedzieć, że mamy prawo oczekiwać zwrotu pieniędzy potrzebnych na zakup takich samych części. Zamienniki mogą być uwzględnione w kosztorysie jedynie po uprzedniej zgodzie poszkodowanego lub jeśli były wykorzystane już w aucie przed wypadkiem. Zamienniki ujęte w kosztorysie naprawy samochodu mogą zaniżyć kwotę odszkodowania nawet o 15 procent.

Amortyzacja części samochodowych

Potrącanie amortyzacji części w sporządzaniu wyceny szkody jest niezwykle powszechną praktyką wśród Towarzystw Ubezpieczeniowych. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Ubezpieczyciel w trakcie ustalania kosztorysu naprawy nagle dochodzi do wniosku, że samochód był już używany, przejechał przecież określoną ilość kilometrów. W związku z tym jego części nie są nowe a w jakimś stopniu zużyte. W ten sposób zaniża odszkodowanie o tzw. amortyzację. Wydaje się to dość logiczne, ale jest to zabieg bezprawny, gdyż zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2012 r. (sygn. III CZP 80/11), firma ubezpieczeniowa musi udowodnić, że użycie nowych części wpłynie na wzrost wartości auta.

Nie daj się oszukać i zawalcz o wyższe odszkodowanie. Znamy wiele sposobów, na przekonanie Ubezpieczyciela do wypłaty większego Odszkodowania. Pamiętaj, że zawsze możesz uzyskać więcej – dzięki nam jest to realne. Zespół Pomogę Ci Sp. z o. o. gwarantuje fachową i skuteczną pomoc.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *